Liverpool’dan bir ilk: Sahada yapay zeka kullanacak

Premier Lig ekiplerinden Liverpool şimdilik yeşil sahalarda örneğine rastlanmayan bir yeniliğe imza atmaya hazırlanıyor. Emekli olacağını duyuran Jürgen Klopp ile sezonu 3 kupayla bitirmeyi hedefleyen İngiliz devi, gelecek sezon kornerlere yapay zekayla hazırlanacak.

Nature Communications dergisindeki çalışmaya göre; Google’ın yapay zeka (AI) iştiraki DeepMind, özellikle köşe vuruşları için öneriler sunmayı amaçlayan yeni bir yardım aracı olan TacticAI’yi tanıttı. Çalışma, Liverpool FC’den beş uzmanın yardımıyla gerçekleştirildi. TacticAI, pozisyon alma ve uygulama hızında çok ince ayarlamalar da dahil olmak üzere, bir korneri savunmak veya en iyi şekilde kullanmak için ideal kombinasyonlar öneriyor. Çalışmada uzmanlara 50 olası korner kombinasyonu sunuldu ve bunların her biri yapay zeka tarafından üretilen bir taktik ile eğitimde halihazırda kullanılan başka bir taktik arasında seçim yapılması istendi. Çalışmaya göre, uzmanların yüzde 90’ı TacticAI tarafından önerilen çözümü seçti.

DeepMind araştırmacısı ve çalışmanın ortak yazarı Petar Velickovic, yapay zeka aracının “yararlı ve somut öneriler sunabildiğini” söyledi. Velickovic yapay zeka modelinin; İngiltere Premier Ligi oyuncularının pozisyonları, hızları, ağırlıkları ve boylarına ilişkin “oldukça temel” verilere dayandığını söyledi. Normalde, yapay zeka modelleri milyarlarla ifade edilen veri setleri üzerinde eğitiliyor.

Velickovic’e göre TacticAI, mevcut veri setlerinin sayısını artırmak için futbol sahasının yönünü sanal olarak manipüle eden “gizli bir bileşen” kullanıyor. Araştırmacılara göre bu sistem, oyunun diğer alanlarına ve aynı zamanda diğer spor dallarına da uyarlanabilir. Velickovic’e göre benzer teknikler kullanan kulüplerin sayısı her geçen gün artacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x