Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’tan gençlerle tecrübe paylaşımı

Yoğun programına rağmen sık sık eğitim kurumlarını gezip, öğrencilerle bir araya gelen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yeni durağı, Mudanya Üniversitesi oldu. Konferans salonunda gerçekleşen programa, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Mudanya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Gıyasettin Bingöl, Mütevelli Heyeti üyeleri, Rektör Prof. Dr. Emin Karip, eğitmenler ve öğrenciler katıldı. Moderatörlüğünü Mütevelli Heyeti üyesi Ali Mollasalih’in yaptığı programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, hem öğrencilik hem de belediyecilik tecrübelerinden örneklerle gençlere tavsiyelerde bulundu. Mudanya Üniversitesi’nin kurularak Bursa’ya ve Türkiye’ye büyük güç kattığını belirten Başkan Aktaş, “Kendinize, ailenize, üniversitenize, şehrinize, devletinize güvenin. Elbette zorluklar var. Ama içinizde heyecan varsa kesinlikle başarılı olursunuz. Kendinizi geliştirmek için mutlaka bir bahane bulun. Aileleriniz sizi buraya daha insan olmanız, geleceğe güzel hazırlanmanız için gönderiyor. Size sunulan bu imkânları sonuna kadar kullanın. Artık insanlar diplomaya değil, küfenize neler doldurduğunuza bakıyor. Öğrencilik döneminizde kendinize yüklemeler yapın. Birkaç tane yabancı dil öğrenmelisiniz. Türkiye gelişime aç bir ülkedir. Bu süreçte gençlere büyük görevler düşüyor” diye konuştu.

GENÇ DOSTU BURSA

Gençlere ‘şehre dair ve ülkeye dair sözünüz olsun’ diyen Başkan Aktaş, yeni dönemde Bursa’da hayata geçirecekleri projeler hakkında bilgi verdi. Ulaşımdan yeşil alanlara, altyapıdan kentsel dönüşüme kadar birçok alanda çalışmaları hızlıca hayata geçireceklerini anlatan Başkan Aktaş, “Bursa’da ikamet eden gençlerimize ‘Genç Kart’ vereceğiz. İçerisine 5.000 TL yükleyeceğiz. İster Sinemaya, ister tiyatroya, ister senfoniye, ister başka organizasyona git. Sadece kültür ve sanat faaliyetlerinden istifade edeceksiniz. Burskoop ile 10 bin çocuğa bursa veriyorduk, bunu 16 bine çıkarıyoruz. Gençlik merkezlerinin sayısını 50’ye çıkaracağız. İş hayatının ilk yıllarında internet ve ofis ortamı kullanmak isteyen ve henüz kiralayamayanlar için ‘Genç Ofis’ler oluşturacağız. Üniversite öğrencilerimize gezi imkanları sağlayacağız. Projesi onaylanmış genç ve kadın girişimcilere 100 bin TL hibe desteğimiz olacak. Ulusal ve uluslararası düzeyde başarı elde eden sporculara koşulsuz burs vereceğiz. Yeni spor salonları ve kongre kültür merkezleriyle spor aktivitelerini arttıracağız” dedi.

Mudanya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Gıyasettin Bingöl, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin gençlere yönelik yaptığı ve yapacağı hizmetleri görünce genç olmayı arzuladığını dile getirdi. Üniversiteyi kurarken Başkan Alinur Aktaş’tan büyük destek gördüklerini anlatan Bingöl, “Başkan Alinur Aktaş’ın ilgisi bizi ciddi motive etti. Kısa sürede eksikliklerimiz giderildi. Başkanımız üniversitemize tam sahip çıktı. Büyük emekleri var. Bursa’da çok güzel işler yaptı. Bizler de bilim yuvası olarak kendisini destekliyoruz. Kendisine başarılar diliyoruz” diye konuştu.

Başkan Aktaş, daha sonra üniversiteli gençlerin sorularını cevapladı. Program sonunda Mütevelli Heyeti Başkanı Gıyasettin Bingöl ve Mütevelli Heyeti üyesi Ahmet Saim Kılavuz tarafından Başkan Alinur Aktaş’a günün anısına plaket verdi.

GENÇLERLE SAZLI SÖZLÜ MUHABBET

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Altıparmak’taki Millet Kütüphanesi’nde gençlerle biraraya gelerek sazlı sözlü muhabbet etti. Türkülerin söylendiği, taklitlerin yapıldığı buluşmada, Başkan Aktaş gençlerle birlikte ‘Beraber yürüdük biz yollarda’ şarkısını söyledi.

Gençleri merkeze alan projeleri ve gençlik kulübü uygulamasıyla ‘Genç Dostu’ şehir olan Bursa Büyükşehir Belediyesi, şehre kazandırdığı millet kütüphaneleri ve gençlik merkezleriyle ülkenin geleceği olan gençler büyük ayrıcalıklar sunuyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da Altıparmak’taki Millet Kütüphanesi’nde gençlerle biraraya geldi. Moderatörlüğünü Süleyman Dinçer’in yaptığı programa AK Parti Grup Başkanvekili Bahadır Yenişehirlioğlu, kanun sanatçısı Aytaç Doğan ve orkestrası, içerik üreticisi Muhammet Nahya ve Mehmet Dindar’ın da konuşmacı olarak katıldı. Gençlerin çok yoğun ilgi gösterdiği buluşmada, Muhammet Nahya yaptığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mehmet Dindar ise ‘Aziz Yıldırım, Erman Toroğlu ve Bülent Ersoy’ taklitleriyle dinleyenlerden büyük alkış aldı. Canlı performans sergileyen sanatçı Aytaç Doğan ise, çaldığı birbirinden güzel eserlerle gençlere keyifli anlar yaşattı. Muhammet Nahya ve Mehmet Dindar’ın ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Bahçeli’yi karşılıklı konuşturduğu skeç ise gençler tarafından uzun süre alkışlandı.

“GENÇLERE BEKLEYEN SÜRPRİZLER VAR” 

Sohbet havasında gerçekleşen buluşmadan konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, aynı sıralardan geçmiş, ayna hayalleri paylaşmış, aynı kaygıları hissetmiş, aynı sevinçleri yaşamış biri olarak gençleri çok iyi anlayabildiğini söyledi. Gençlerin kendilerine, anne ve babalarına, şehirlerine her şartta güvenmesini isteyen Başkan Aktaş, günümüzün sunduğu fırsatları da en iyi şekilde değerlendirmelerini tavsiye etti. Eski stadyumun bulunduğu alana gençler için çok güzel bir kütüphane kazandırdıklarını anlatan Başkan Aktaş, “Sınavlara hazırlanan, araştırmalar yapan gençler bu güzel mekana büyük ilgi gösteriyor. Hemen yanında açtığımız Burfaş Kafe ile gençlere üçte bir fiyatına hizmet sunuyoruz. Bizim gençlerle alakalı hayallerimiz var. Onun için millet kıraathaneleri, gençlik merkezleri, kütüphaneler, Burskoop, YKS hazırlık kurslarını hayata geçiriyoruz. Yeni dönemde gençleri bekleyen sürprizler var. Genç girişimcilere hibe desteklerimiz var. Seneye 16 bin öğrenciye burs vermeyi planlıyoruz. Ulusala ve uluslararası derece elde eden sporculara daimi burslar vereceğiz. Gençlerimize ‘Genç Kart’ dağıtarak onların kültür ve sanatla buluşmasını sağlayacağız. İlköğretimdeki yavrularımıza da vereceğimiz kartlarla 600 TL’lik kantin desteği sunuyoruz. Gençlerin bilinçli, donanımlı, spor yapan, kültür sanatla uğraşan, hayatı dolu dolu yaşamasını, bizim imkanlarımızdan yararlanmasını arzuluyoruz. Sahaya çıktığında ‘evet ben hazırım’ demesini istiyoruz. Bursa’dan milyar dolarlar kazanan unicornlar çıksın istiyoruz. Bizler 21 yaşında İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmed’in torunlarıyız. Gençlere dair büyük hayallerimiz var” dedi.

“KENDİNİZE GÜVENİN” 

AK Parti Grup Başkanvekili Bahadır Yenişehirlioğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın dönemi boyunca birçok eseri şehre kazandırdığını belirtti. Yeni dönemde daha iddialı ve büyük projeleri yapacağına inandığını ifade eden Yenişehirlioğlu, “Bursa tarihimiz, kültürümüz için çok önemli bir şehirdir. Alinur Aktaş gibi alicenap bir belediye başkanı Bursa’ya çok yakışıyor. Bursa’ya birçok sebepten dolayı geldim. Gençlik dönemimden itibaren deli gibi okuyan biriydim. Uzun yıllar avukatlık yaptım. 50-55 yaşından sonra televizyon önünde tanınır oldum. Ne zaman fırsatların karşınıza çıkacağını bilemezsiniz. Hayat sürprizlerle dolu. Hayatınızın bir bölümünde inanılmaz bir teklifle karşılaşabilirsiniz. Başarının sırrı, kendinizi geliştirmenizle alakalıdır. Yaptığınız meslekte ön planda olmak istiyorsanız donanımlı olmalısınız. Genç yaşta kendinizi inşa ediyor olmanız, daha sonra önünüze çıkacak fırsatlarda sizi farklı kılacaktır. Eskiye göre imkanlar şuanda daha fazla. Başarmak isteyen bir insan kesinlikle başarabilir. Hayatın sizi yenmesine fırsat vermeyin arkadaşlar. Türk gençleri, Avrupa’daki ve Amerika’daki gençlerden daha zeki. Türk gençlerin şu anki kültür seviyesi, Avrupalı gençlerden daha fazla. Kendinize güvenin” diye konuştu.

Soru cevap bölümünde gençler Bursa’ya dair hayal ve beklentilerini dile getirirken, Başkan Aktaş ve salonu dolduranlar hep bir ağızdan ‘Beraber yürüdük biz bu yollarda’ şarkısını seslendirdi. Programında sonunda Bahadır Yenişehirlioğlu, Başkan Alinur Aktaş tarafından gençlere hediye edilen ‘Derviş’ isim kitabını imzaladı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x